Kuruluş

Pino Karavan kurucusu Faruk Karatan, Ankara doğumlu müzisyen ve tasarımcıdır. Müzik hayatının yanı sıra, uzun yıllar moda tasarımcılığı yaptıktan sonra, dekorasyon çalışmalarıyla tasarımlarını sürdürmüştür. Hayat felsefesinde insan sevgisi, doğa sevgisi, basit hayatın rahatlığı, keyifli anların ve anıların tadıyla yaşamak esastır. Estetiği ve kaliteyi her zaman hayat felsefesinin merkezine koyarak üretmeyi sürdürmektedir.

2006 yılında kendisine bir karavan satın alıp, Akdeniz’e doğru yola çıkmak, büyük şehrin kargaşasından ve yorucu ritminden uzaklaşmak isterken, incelediği karavanların kalite ve tasarımlarından tatmin olmayınca kendisine bir karavan yapabileceğini düşünerek yola çıkar. Yaklaşık 2 yıl boyunca teknik yapı ve karavan kullanımı ile ilgili yerli ve yabancı kaynakları, üreticilerin çalışmalarını, kullanılan malzemeleri, karavan teknolojilerini inceleyerek, özgün bir tasarım yaratmak için araştırmalar yapar. Bahçe atölyesinde gerekli malzeme ve donanım altyapısını sağlayarak kendi karavanı için çalışmalarına başlar.

İlk Pino

İlk karavanın dijital projesi hazırlanır. Ölçülere uygun bir karavan ortaya çıkar. Banyo ve mutfak kısmı bulunan 4 kişilik bir karavandır. İstanbul’dan Antalya Kemer’e yola çıkılarak, 15 günlük bir deneme seyahati yapılır. Tasarımı ile ilgi toplayan ilk karavan, keyifli bir araca dönüşür. İlk çalışmadaki teknik noksanlar saptanarak bir değerlendirme yapılır. Karavancılığın keyfini sürmek isterken, üretken ruh doğru malzemeleri kullanarak estetik ve sağlam yeni bir karavan üretme dürtüsüyle yeni planlar tasarlamaya çoktan başlamıştır. Böylece malzeme ve uygulamalarını iyileştirme amacı ile farklı bir karavan tasarımına girişilir.

Bu süreç boyunca, karavan forumlarında çalışmalarını, bilgi ve gözlemlerini karavan meraklıları ve kullanıcılarıyla paylaşarak çalışmalarını sürdürür. Karavancılar arasında isminin duyulmasıyla kendisine karavan talepleri gelmeye başlar. 2009 yılında Pino Karavan kurulur. Ufak bir atölyede üretime başlanır. Pino, her zaman kalite ve estetik arayışında, karavanseverlerin özgürlük ve yolculuk tutkusunu yaşamalarına vesile olacaktır.

Pino Karavan, 2009 yılından bu yana estetik tasarımları uzun ömürlü dayanıklı malzemelerle uygulayıp, her mevsim rahatlıkla kullanılabilecek, sürüşte güvenliği ve tasarrufu sağlayacak, her yerde kamp yapabilme özgürlüğünü sunacak karavancılık anlayışını doğaseverlerle paylaşma arzusunu ilk günkü heyecanla sürdürmektedir.

“Karavancılık demek sevgi demek, saygı demektir.”

Faruk Karatan

Pino Karavan’da tek hedef karavancılıkla gelen yeni dostlukların ve doğada keyifli anıların değerine inanmak ve bu hayali kuranlara en iyiyi tasarlayıp sunmaktır.

Pino Karavan’ın  kısa sürede güvenilir ve keyif veren bir markaya dönüşerek birinci tercih sebebi olmasında bizimle birlikte olan tüm Pino Karavan’cılara teşekkür ederiz.